středa 7. září 2016

DOMÁCÍ KEČUP

   Co rajčata, ještě máte? A máte jich hodně? Udělejte si domácí kečup na horší (zimní) časy. Já ho dělala už vloni a neprozřetelně jsem si nezapsala postup. Ale ono to zas tak nevadí, protože ten letošní je mnohem lepší. Ten loňský byl spíš takový poměrně obstojný základ pro rajskou (to ovšem taky není úplně k zahození).


   Pokud si chcete udělat kečup a těch rajčat přece jen tolik nemáte, můžete je něčím nastavit. Někdo to ostatně dělá běžně, i když škudlit nemusí. Nejčastěji se potkáte s jablky, která domácí kečup i výborně dochutí. Já použila kromě jablíčka také cuketu, protože jsem se jí potřebovala zbavit. Ať už budete nastavovat čímkoliv, držte se toho, že bych toho nemělo být víc jak jedna třetina celkového objemu. Kečup by přece jen měl být převážně z rajčat.
   Na loňské várce mi nejvíc překážela jeho konzistence - ať jsem ho vařila, jak jsem ho vařila, pořád nebyl homogenní, a od pevné složky se oddělilo vždycky trochu vody. Důvod neznám a už se ho nejspíš nedozvím. Zajímavé ale je, že letos jsem kečup připravovala nachlup stejným způsobem a voda se neoddělovala. Přesto jsem se k jeho výrobě rozhodla postavit čelem a nenechala nic náhodě. Co to znamená? Na zahuštění jsem použila škrob a na obarvení červenou řepu (jen té by bývalo stačilo tak o polovinu méně). 
   Uvařit domácí kečup je náramně jednoduché. Potíž je jen s tímhle receptem a s mou nezodpovědností k dodržování poměrů. Chci tím napsat, že nejsem schopná vám předat přesné množství použitého koření, protože dochucuji vždy podle momentální nálady. Používám většinou koření mleté a v tomhle případě jsem začala malou lžičkou pepře, nového koření, bobkového listu, velkou lžicí papriky, špetkou skořice (je hodně aromatická) a dvěma hrstmi čerstvých bazalkových lístků (bazalka mi přišla hodně důležitá, dodala kečupu takový italský nádech). Přidala jsem dvě lžíce octa a lžíci cukru. A pak už pokračovala po štipkách, čeho bylo třeba. Pokud to budete dělat jako já, nezapomeňte, že po každém dochucení je třeba kečup chvilku provařit, aby se chutě spojily, a teprve potom koštovat. Tak. 
Pustíte se do něj taky?Suroviny:

15 - 20 hodně zralých rajčat (podle velikosti)
1 velké jablko
1 střední cuketa
2 velké cibule
1 malá červená řepa
2 stroužky česneku
1 vrchovatá lžíce škrobu
ocet a cukr na dochucení
bílý pepř, sůl, nové koření, bobkový list, sladká paprika, skořice, čerstvá bazalka


Postup:

Rajčata nakrájíme na čtvrtky, menší na půlky. Jablko, řepu a cuketu oloupeme a pokrájíme na malé kousky. Cibuli nakrájíme nadrobno. Všechno vhodíme do hrnce, lehce posolíme, přidáme prolisovaný česnek a čerstvou bazalku a opatrně přivedeme k varu. Základ není potřeba podlévat, rajčata pustí vody dost, jen je zpočátku hlídáme, aby se nepřipálila. Směs poté dusíme tak dlouho, dokud řepa úplně nezměkne. Poté ji propasírujeme přes jemnější cedník do druhého hrnce a na mírném ohni redukujeme tak, aby se odvařila všechna přebytečná tekutina a kečup zhoustl (škrob není samospásný, použijeme ho jen k doladění jemné a krémové konzistence). Během této doby kečup dochucujeme kořením, octem a cukrem (ten vmícháme až ke konci, cukr se snadněji přichytává). Když je kečup chuťově vyladěný a dostatečně hustý, hrnec odstavíme, rozmícháme škrob v malém množství vody a za stálého míchání jej vlijeme dovnitř. Obsah téměř okamžitě zhoustne. Není se čeho lekat - vezmeme tyčový mixér a kečup jím několikrát projedeme - to způsobí, že tekutina zahuštěná škrobem opět zřídne na původní konzistenci, ale zůstane jemná a krásně spojená. Kečup ještě přibližně dalších 15 minut provaříme. Poté ho horký plníme do vyvařených a suchých sklenic, které zavíčkujeme, postavíme na hlavičku a necháme úplně vychladnout.
Žádné komentáře:

Okomentovat