pátek 6. května 2016

FOCACCIA S OLIVAMI A ROZMARÝNEM


Focaccia je italská záležitost, ale v různých obměnách se peče v podstatě ve všech středomořských státech. Recepty na tohle pečivo - stejně jako i u ostatních klasických jídel - se mohou lišit podle regionů, ze kterých pocházejí (a samozřejmě i podle pekařů, jejichž rukama projdou). V zásadě jde ale napsat, že focaccia je kynuté pečivo tvarované buď do menších kulatých placek či do větších koláčů čtvercového tvaru. Těsto je velmi podobné pizze, na rozdíl od ní se však nechává více kynout a přidává se do něj větší množství droždí. Focaccia tedy může být po upečení jak vláčná a nadýchaná, s většími oky v těstě na řezu, tak i nižší a hutnější.
Jíst ji můžeme ještě teplou jen namočenou v kvalitním olivovém oleji, či ji použít jako přílohové pečivo k salátům nebo třeba ke grilovanému masu. A pokud focacciu z nějakého důvodu nestihnete sníst a zbude vám do druhého dne, snadno ji oživíte tím, že ji podélně rozkrojíte, naplníte jako sendvič a strčíte na chvíli pod gril.
Základní recept je možné různými způsoby obměňovat - do těsta lze zapracovat sekané olivy, sušená rajčata i nejrůznější bylinky. Můžete ji ovšem ještě před pečením naplnit i masem a sýry. Já tu mám úplně základní recept, podle kterého zvládne focacciu upéct i úplný začátečník.


Suroviny (na 6 placek o průměru 15 cm):

500 g hladké bílé mouky*
30 ml kvalitního olivového oleje + přibližně 30 ml na potírání placek
250 - 300 ml vody**
1 lžička octa, nejlépe vinného***
1 lžička cukru
1 lžíce soli
25 g čerstvého droždí (nebo 5 g sušeného)
olivy, sušená rajčata, bylinky podle chuti (v našem případě rozmarýn), případně hrubozrnná sůl na posypání

* S moukou můžete experimentovat, máte-li chuť, výborná focaccia se dá upéct i z tmavé pšeničné mouky chlebové.
** Množství vody se liší od druhu použité mouky. Čím větší množství vody do těsta použijete, tím řidší bude a tím nadýchanější placky vytvoříte. Na druhou stranu čím řidší těsto, tím hůře se vám s ním bude pracovat, bude lepivější a neposednější. Není ale třeba věšet hlavu, při troše praxe jde i takové těsto zvládnout!
*** Ocet v kynutém těstě podporuje růst kvasnic a zlepšuje jeho kvalitu, těsto je pružnější a lépe se s ním pracuje.

Postup:

Pokud používáme čerstvé droždí, rozdrobíme ho nejprve do mističky a utřeme se lžičkou cukru do tekuta. Přidáme lžíci mouky, vodu a umícháme řídké těstíčko - kvásek - které necháme na teplém místě odpočívat tak dlouho, dokud se neprobudí.
Do mísy dáme všechny ostatní suroviny, přidáme kvásek a většinu vody (zbytek přiléváme podle potřeby) a vařečkou zaděláme hladké těsto (robotu to bude trvat 15 - 20 minut). Přibližně v polovině hnětení přihodíme i nasekané olivy a rajčata a zapracujeme je do těsta. Hotové těsto přemístíme do olejem vymazané mísy, zakryjeme fólií a necháme asi hodinu kynout, dokud alespoň dvakrát nezdvojnásobí svůj objem.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučněnou pracovní plochu, rukama ještě propracujeme a rozdělíme na 6 stejných dílů. Každý díl těsta stočíme do kuličky, odložíme spojem dolů a necháme ho přibližně 15 minut zakrytý odpočívat. Pak rukama tvarujeme nízké placky (focaccia během pečení nakyne), které důkladně potřeme olivovým olejem a do jejich povrchu vymáčkneme prstem nebo obráceným koncem vařečky několik děr. Do každé vložíme kousek olivy.
Focacciu pečeme v troubě rozehřáté na 200 stupňů 15 - 20 minut (řídíme se barvou). Hotovou focacciu poznáme tak, že po poklepání na spodní stranu zní dutě. Jako každé kynuté pečivo ji necháme vychladnout nejlépe na mřížce, aby se nezapařila a neztratila křupavou kůrku.

Žádné komentáře:

Okomentovat