pátek 11. prosince 2015

PARMAZÁNOVÉ SUŠENKY

Trochu si odpočineme od sladkostí. Nevím jak vám, ale mně už jdou ze všech těch vánočních sladkostí jazyk i nos šejdrem. Jazyk z ochutnávání, ono mít měsíc na jazyku sladkou slinu není zas až tak sladké, jak by se mohlo zdát (přiznávám, jsem prasátko, ale u cukroví, zejména u zdobení perníčků, pravidelně zakusuji buřt). Nos z té vůně, aneb čeho je moc, toho je příliš.
Jestli jste z kategorie nadšenců, co rádi vytvářejí jedlé dárky, budou se vám sušenky líbit. Zabalené v celofánu vypadají skvostně a po otevření sáčku voní libě. Plně a hutně po parmazánu a másle. To se v tomhle sladkém vánočním čase vážně hodí. A jestli sušenky nechcete darovat, spolehlivě je upotřebíte večer u vína nebo na jakékoliv oslavě.
Až (jestli) budete sušenky péct, věnujte čas přípravě. Těsto je třeba důkladně prohníst, aby se všechny ingredience spojily. Také je třeba nechat ho řádně uležet v chladu, aby se poté dobře krájelo (v lednici může odpočívat v pohodě i několik dní). A parmazán nastrouhejte opravdu na jemno, čím jemnější bude, tím kompaktnější a odolnější budou sušenky. A pak jen setrvejte v té pečlivosti, i olivy a zejména sušená rajčata nasekejte nadrobno, sušenky se budou lépe krájet.


Suroviny:

200 g hladké mouky
100 - 120 g jemně strouhaného parmazánu (podle chuti a možností)
125 g másla
1 lžíci olivového oleje
2 lžíce vody
2 lžičky soli
rozmarýn, tymián, bazalka, oregáno (zkrátka bylinky jak je libo a nejlépe samozřejmě čerstvé)
čerstvě mletý pepř
olivy
sušená rajčata (naložená v oleji)
(a další dle fantazie, např. ořechy)

Postup:

Sypké suché suroviny nejprve nahrubo promícháme. Poté přidáme změklé (ne rozehřáté!) máslo, olej, vodu, koření a olivy se sušenými rajčaty a rukama všechny suroviny propracováváme tak dlouho, dokud se alespoň částečně nespojí. Poté je můžeme přemístit na pracovní plochu a zapojit hrubou sílu (to znamená pořádně se do toho opřít). Ničeho se nebojíme, těsto ze začátku vypadá trochu beznadějně, ale jakmile se máslo teplem rukou rozehřeje a rozprostře, všechno se nám krásně spojí dohromady (vážně, slibuju). Hotové těsto rozdělíme na dva díly a s oběma několikrát důkladně udeříme o stůl - ještě lépe se spojí. Vytvoříme dva stejnoměrné válečky (průměr záleží na požadované velikosti sušenek), které uložíme minimálně na dvě hodiny do lednice. Řádně ztuhlé těsto poté krájíme ostrým nožem s tenkou čepelí na úzká kolečka (krájíme tahem, ne tlakem, abychom sušenky nerozplácli). Kolečka ještě rukama uhladíme a pokládáme je na máslem vymazaný plech (dostatečně daleko od sebe, každá sušenka tak o třetinu zvětší svůj objem). Pečeme v troubě rozehřáté na 150 stupňů do zrůžovění - čas musíme odhadnout podle vlastní trouby, parmazánové sušenky je však třeba péct opravdu jen dorůžova, sýr má totiž při prudším pečení tendenci hořknout. Vychladlé konzumujeme (nebo balíme do dárků).

Žádné komentáře:

Okomentovat